reklama

Kresťanské korene fašizmu 2.časť

V tejto časti sa pokúsim chronologickom poradí popísať, aký vzťah mali cirkvi k nemeckému fašizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (251)
Obrázok blogu

Časť druhá - Boh je na strane Nemecka

1903 - Kňaz Adolf Stoecker v mene Kresťansko-sociálnej strany, ktorej bol zakladateľom požaduje "Potlačenie židovského vplyvu vo všetkých oblastiach verejného života" a zákaz prisťahovalectva židov.

1910 - Mladý Adolf Hitler ešte nie je antisemita. Hovorí uznanlivo o "židovskej tradícii", cení si židovského lekára ich rodiny a ako maliar povolaním je podporovaný židmi a uprednostňuje dokonca styky so svojimi židovskými priateľmi a známymi, ktorí ho mnohými spôsobmi podporujú, aby mu pomohli z núdznej situácie. Adolf Hitler si dokonca váži diela židovských komponistov a bráni židovského spisovateľa Heinriche Heineho pred útokmi antisemitov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1912 - Adolf Hitler obdivuje Martina Luthera ako "najväčšieho nemeckého génia". "Pravým nemeckým náboženstvom je protestantizmus."

1921 - Evanjelický farár Friedrich Wilhelm Auer zverejňuje antisemitskú štúdiu "Židovský problém". Farár verejne vyzýva k bojkotu židovských obchodov.

O 12 rokov neskôr 1933 organizujú nacisti bojkot židovských obchodov za podpory evanjelickej cirkvi. V roku 1942 chce podnietiť farár Auer nacistov dokonca k tomu, aby uskutočnili "konečné riešenie židovskej otázky" počas jednej noci, ak neprestanú nálety spojencov na Nemecko.

31. 7. 1921 Vyzýva evanjelický Hannoverský nedeľný list k zákazu výkonu povolania novinára pre židov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8./9. 11 1923 Hitlerov pokus o puč sa stretáva s veľkými sympatiami v evanjelickej cirkvi.

Jún 1924 - Mníchovský evanjelický dekanát varuje ústami dekana Lemberta pred svetovým sprisahaním židov.

1. 9. 1924 - Profesor Hoefler požaduje na schôdzi evanjelického zväzu v Mníchove: "Národný boj proti židovstvu je úplne oprávnený a nutný", "Obranný boj proti rasovej a duchovnej infiltrácii cudzím je kresťanská povinnosť."

1925/1926 - Dobrozdanie neskoršieho krajinského evanjelického biskupa Meisnera proti "požidovčeniu" nášho národa.

1927 - Evanjelický časopis si praje, aby sa ujal nový spoločenský zvyk - Nemeckí árijci nemajú nakupovať u židov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Wochenblatt Licht und Leben

1929 / 1930 - S masívnou podporou evanjelickej cirkvi podkopáva NSDAP stále intenzívnejšie Weimarskú demokraciu. Aj vďaka tejto cirkvi sa stáva ľudovou stranou.

1930 - Vyšetrovanie siekt v Bavorsku. Obsiahlym dotazníkom pre cirkevné spoločenstvá chce podchytiť evanjelicko -lutheranská cirkev všetky osoby v okruhu jej pôsobenia - ktoré patria k nejakej menšinovej cirkvy. Počítajú sa tam, Baptisti, Svedkovia Jehovovi, Novoapoštolská cirkev, Špiritisti, Adventisti, Novokrstenci, Menoniti, Metodisti, atď.

Vyšetrovanie slúži ako podklad na konkrétne opatrenia k uskutočňovaniu potláčania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

December 1930 - Laik Georg Sinn pokladá v tlači otázku na NSDAP, čo má spoločné kresťanské prikázanie lásky k blížnemu s pokrikmi "Juda verrecke! - Zúčtuj so židom!", čo vykrikuje väčšina nacistov na verejných zhromaždeniach.

Teológ Friedrich Wienecke mu odporuje v nemeckých novinách pre kňazov (Deutsches Pfarrerblatt). "Muži cirkvi nesmú nacistické hnutie popraviť, ale ho postaviť (vybudovať)."

Február 1931 - Laik a kresťan Georg Sinn znova píše nemeckých novín pre kňazov (Deutsches Pfarrerblatt) a oslovuje všetkých evanjelických farárov. Odkazuje ich na Hitlerovu knihu "Mein Kampf", ktorú prečítal a otrasený odložil preč. Píše, že táto kniha je v rozpore s kresťanstvom.

13. 3. 1931 - AELKZ (oficiálny orgán ev. cirkvi) prosí NSDAP aby vzali do pozornosti a vážnosti bibliu. Dodáva že biblia nie je židovská kniha, ale protižidovská kniha, pretože všetko, čo je na židoch také odporné, to už tiež objavila biblia.

20. 10. 1931 - "Evanjelium Ježiša Krista by sa malo stať v hnutí prebúdzajúceho sa Nemecka "obrovským bojom o božskú vec". "Hákový kríž je bez kresťanského kríža nič, ale s duchom Krista všetko."

(Nemecké noviny pre kňazov.)

Január 1932 - Útok zo strany evanjelických Nedeľných novín na Jehovistov. (Odvolávajú sa na učenie Martina Luthera, ktorý žiadal trest smrti pre tých občanov, ktorí inak chápali vieru v Krista ako on.) Neskôr musia vytlačiť tieto noviny aj protistanovisko. (Vtedy ešte nebol Hitler pri moci. Poznámka autora článku.)

1932 - Bol založený Národne - socialistický zväz evanjelických farárov.

31. 7. 1932 - Voľby do ríšskeho snemu. NSDAP získava 37,4% hlasov a stáva sa najsilnejšou stranou. S hlasmi NSDAP dosiahnu katolícky ríšsky kancelár a Rytier svätého hrobu v Jeruzaleme, Franz von Papen zákaz hnutia voľnomyšlienkarov v Nemecku. V roku 1959 bol povýšený Vatikánom na vatikánskeho tajného komorníka.

1933 - Evanjelické nedeľné noviny poukazujú na to, že evanjelická cirkev si vždy vysoko cenila Lutherov antisemitizmus.

30. 1. 1933 Vojenská prehliadka v Berlíne na počesť zvolenia Hitlera za ríšskeho kancelára. Po celom Nemecku zvonia na evanjelických kostoloch zvony.

Marec 1933 - Prvé nepokoje proti židom. Pri židovskom pogrome v Hohenlohe/Würtrnberg sú 2 židia zavraždení. Nemecká delegácia svetového združenia protestantov vyhlásila celému svetu. "Vyhlasujeme na česť a svedomie, že pogromy židov sa nekonajú." Delegácia zároveň vyzýva verejnú mienku, aby neverila tejto falošnej propagande hrôzy, zabránila jej a aby sa ctila kresťanská spravodlivosť a láska k pravde.

20. 3. 1933 Založený koncentračný tábor Dachau

23. 3. 1933 Hitler sľubuje vo svojom vyhlásení vlády ochranu nacistického Nemecka pre katolícku a evanjelickú cirkev. V nasledujúcich mesiacoch koordinujú nacistickí a cirkevní predstavitelia potláčanie iných menšinových nábož. spoločenstiev.

28. 3. 1933 Katolícki biskupi odvolávajú svoje predchádzajúce odmietnutie národného socializmu. Dovtedy mali títo biskupi zakázané členstvo v NSDAP, po tomto dátume bol už zákaz členstva odvolaný. Rozhodujúcim sa stalo uistenie o "neporušiteľnosti katolíckej viery" Adolfom Hitlerom.

1. 4. 1933 - Bojkot židovských obchodov. SA a SS stráž pred predajňami. Zapisujú si nemeckých zákazníkov, ktorí v nich nakupujú. Na obchodoch sú tabule s nápisom: "Kto tu nakupuje je fotografovaný". Výklady sú popísané slovom "Jude". V niektorých mestách musia byť náklady na strážnu službu pred predajňami hradené Izraelskou osvetovou spoločnosťou.

1. 4. 1933 - Pruské ministerstvo spravodlivosti vyjednáva zákaz vstupu do budovy pre židovských sudcov.

1. 4. 1933 Žiadosť o pomoc židovskej rady na evanjelickú cirkev. Bez odpovede.

4. 4. 1933 - Reč generálneho superintendenta evanjelickej cirkvi Dibelia v rozhlase. Bojkot proti židom prebehol v pokoji a poriadku.

7. 4. 1933 - Árijský paragraf. Vylúčenie všetkých židov z verejnej služby.

8. 4. 1933 Nacisti ďakujú u najvyšších úradov evanjelickej cirkvi za obranu bojkotu proti židom.

22. 4. 1933 - Židovskí lekári sú vylúčení z činnosti pre zdravotnú poisťovňu.

24. 4. 1933 - Evanjelický národný zväz požaduje zákaz Svedkov Jehovových ako výraz spojeného bratstva medzi štátom a cirkvou.

25. 4. 1933 - Pokračuje obmedzenie počtu židovských študentov.

26. 4. 1933 - Nové evanjelické dobrozdanie s titulom Cirkev a židovská otázka. Cirkev sa zasadzuje za vylúčenie židov ako cudzích telies zo života národa.

26. 4. 1933 - Hitler sa odvoláva na cirkevnú tradíciu v utláčaní židov najskôr s biskupom Berningom, neskôr s kardinálom Faulhaberom - zjavne bez toho aby narazil u niektorého z nich na protirečenie.

Predovšetkým v ohľade na evanjelikov vyhlasuje Hitler, " že si je vedomý, že je v židovskej otázke s Lutherom zajedno".

26. 4. 1933 - Barón von Pechman protestuje proti obmedzovaniu ľudských práv v Nemecku u cirkevných predstaviteľov. Jeho hlas bol osamotený. Barón v roku 1934 vystupuje na protest z cirkvi.

Apríl 1933 - V evanjelických nedeľných novinách je Adolf Hitler označený za "nástroj božej prozreteľnosti". (Ročník 1933, č.215)

1. 5. 1933 - Podľa nariadenia krajinského cirkevného radcu evanjelickej cirkvi sa musia evanjelickí farári zúčastniť nacistických masových zhromaždení a mať pásku s hákovým krížom.

5. 5. 1933 - Rímsko-katolícky kardinál Faulhaber ďakuje vláde, že sa v spoločnosti mnohé zmenilo k lepšiemu: Hnutie bezbožníkov bolo potlačené, voľnomyšlienkari už nemôžu slobodne búriť proti kresťanstvu a cirkvi, výskumníci biblie už nemôžu rozvíjať svoju americkú komunistickú činnosť.

6. 5. 1933 - Prepustenie židovských honorárnych profesorov a notárov zo zamestnania.

10. 5. 1933 - Verejné pálenie židovských kníh.

Máj 1933 - Židovská svojpomoc proti bojkotu. V židovských spoločenstvách sa zakladajú remeselné, poľnohospodárske a záhradkárske centrá vzdelávania.

18. 5. 1933 - Svedkovia Jehovovi v Bavorsku zakázaní.

1. 6. 1933 - Známy teológ Gerhard Kittel vydáva knihu Židovská otázka. Varuje v nej pred početnými "miešancami", ktorí ohrozujú telo národa a pred asimilačnou schopnosťou židov.

Jún 1933 - Evanjelický tlačový zväz: Kto nespolupracuje v odpore voči židom, protiví sa božej vôli.

(Poznámka autora: Nech sa čitatelia nehnevajú, ale takto by som to písal 2 dni. Skrátim to len na najdôležitejšie udalosti.)

Od r. 1933 - Prepúšťanie kresťanov židovského pôvodu z cirkevných úradov. Židia nemôžu byť členmi združení.

27. 6. 1933 - Katolícky zemský biskup Gröber zakazuje farárom kritiku národného socializmu.

20. 7. 1933 - Vatikán uzatvára s Treťou ríšou konkordát a zabezpečuje si ďaleko siahajúce práva. Katolícka cirkev už nebude stáť v Nemecku v tieni evanjelickej cirkvi. Michael Kardinál von Faulhaber vyhlási neskôr: Pápež Pius XI. je najlepší priateľ, a spočiatku bol dokonca jediný priateľ novej Ríše.

August 1933 - Evanjelická synoda požaduje zákaz všetkých nekatolíckych a neevanjelických cirkví.

5. 9. 1933 - Protest teológa Dietricha Bonhoeffera proti cirkevným árijským paragrafom nebol ako téma pripustený na generálnej synode. (Dietrichova sestra mala za manžela žida. Dietrich neskôr pomohol veľa židom utiecť do Švajčiarska.)

21. 9. 1933 - V cirkvi sa vytvoril núdzový zväz kňazov zameraný proti árijským paragrafom. Proti prenasledovaniu neárijských veriacich mimo cirkví sa však neangažoval.

September 1933 - Evanjelickí diakoni vstupujú do SA po vlnách. Farár H. Schirrmacher sa prihovára diakonom: "Zdravím vás ako SA vojakov Ježiša Krista a esesákov cirkvi...", pokračuje "Želám si, aby sa naši mladí bratia v diakonský seminároch stali všetci členmi SA."

V Júli 1933 preberá dokonca správu koncentračného tábora v Kuhlene od SA evanjelická diakona (v októbri je tábor zrušený a väzni sú presťahovaní do väčšieho tábora).

Zápisky svedka:

Obete, ktoré sme našli boli blízko smrti hladom. Boli po celé dni postojačky vtesnaní do úzkych skríň, aby boli od nich vynútené priznania. Vypočúvania sa začínali a končili bitkou, pritom mlátili svoje obete v odstupe hodín asi tucet chlapíkov so železnými tyčami, gumovými obuškami a bičmi. Keď sme vstúpili, ležali tieto živé kostry v radách s hnisavými ranami na zhnitom sene.

(Ein Diakon, zit. nach Klee, Die SA Jesu Christi, a.a.O.)

Od decembra 1933 - Nová séria v evanjelických nedeľných novinách - Toto hovoril Martin Luther

16. 12. 1933 - Vedúci evanjelickej centrály Walter Kühnneth sa vyjadruje, že je s vyradením židovského vplyvu v živote národa zajedno s vodcom. Sprístupňuje archív centrály gestapu. Začína sa tým spolupráca s tajnou políciou.

1934 - Stretnutie evanjelických cirkevných vodcov s Adolfom Hitlerom. Krajinský biskup Meisner podáva správu o Hitlerovom napomenutí biskupom, aby spolupracovali v kresťansko-bratskom duchu.

5. 2. 1934 - Židovskí študenti medicíny a práva neboli pripustení ku skúškam.

Február 1934 - Evanjelickí krajinskí biskupi začleňujú Evanjelickú mládež do Hitlerjugend.

(Adolf Eichmann, organizátor konečného riešenia sa tiež zrodil z Evanjelickej mládeže.)

31. 8. 1934 - Zákaz zastupovania židov národne-socialistickými právnikmi.

1934 - Teológ Walter Künneth vydáva knihu Boží národ.

8. 12. 1934 - Zákaz pripustenia židov na lekárnické skúšky.

od 1934/1935 - Zákaz výkonu povolania pre židovských hercov.

18. 1. 1935 - Evanjelickým vestníkom sa nariaďuje ďakovná modlitba za vodcu, ku príležitosti 2. výročia jeho zvolenia do úradu.

Apríl 1935 - Židovským žiakom sa nesmú udeľovať ceny.

21. 5. 1935 - Židia sa nesmú stať dôstojníkmi Wehrmachtu.

26. 6. 1935 - Židia nesmú vstúpiť do ríšskej pracovnej služby.

25. 7. 1935 - Vylúčenie židov z vojenskej povinnosti.

od leta 1935 - Veľké tabule a plagáty v celom Nemecku.

"Židia sú neželaní", tabule sú na verejných miestach.

10. 9. 1935 - Oznámenie o úplnom oddelení rás od školského roku 1936.

15. 9. 1935 - Norimberské zákony. Židia sa stávajú občanmi druhej kategórie.

1935 - Vodca evanjelickej centrály v Berlíne Walter Künneth sa dostal do konfliktu s autorom knihy Mýtus 20. storočia NS politikom Alfredom Rosenbergom. V potláčaní židov sú však zajedno.

(Kvôli tejto kritike bol Künneth po vojne označovaný za bojovníka proti nacizmu.)

Autor knihy Mýtus XX. storočia Rosenberg bol kvôli nezhodám s cirkvou pokarhaný Hitlerom: "Neželám si žiadny boj proti cirkvám alebo kňazom. Mýty pána Rosenberga nie sú žiadne úradné stranícke publikácie."

14. 11. 1935 - Židom bolo odňaté volebné právo. Židom boli odňaté verejné úradné posty. Zákaz sobášenia medzi židmi a miešancami 2. stupňa.

1935/1936 - Dočasné odstránenie protižidovských nápisov kvôli konaniu zimných a letných olympijských hier.

1936 - Vedenie evanj. cirkvi vydáva interný rozkaz, podľa ktorého sú kňazi povinní udavačstvom. (Veľa kňazov bolo na základe tohto rozkazu po vojne oslobodených a zbavených viny.)

28. 5. 1936 - Vedenie cirkvi vyznávačov (vnikli z evanjelickej cirkvi) žaluje v plánovanom memorande Hitlera za početné obmedzenia v cirkevnej práci.

Jún 1936 - V pôvodnom znení memoranda bol Hitler upozornený na to, že nenávisť k židom porušuje cirkevné prikázanie lásky k blížnemu. No táto cirkev túto vetu neskôr vyškrtla, rovnako ako pasáž o utrpení v KZ táboroch.

Október 1936 - Krajinské cirkvi v Bavorsku, Würtembergsku a Hanoveri sa dištancovali od memoranda (toto, čo z neho po oklieštení ostalo) a krajinskí biskupi (týchto krajín) nakázali vyhlásiť zo všetkých kazateľníc, že cirkev stojí pevne po boku nemeckého národa.

16. 1. 1937 - Evanjelická krajinská rada v Mníchove posiela dobrozdanie krajinskému biskupovi Meiserovi a vyjadruje sa pozitívne o niektorých židoch "Niektorí Nemci sú závistliví, keď sú jednotliví židia zámožnejší ako oni. No na rozdiel od predsudkov v dobrozdaní krajinského biskupa má veľa občanov pozitívnu skúsenosť so židovskými spoluobčanmi."

od 1937 - Židia už nesmú na nemeckých univerzitách získať doktorský titul.

27. 1. 1937 - Ďakovanie a orodovanie za Adolfa Hitlera v evanjelických bohoslužbách.

Február 1937 - Zomiera aktívny člen evanjelickej cirkvi Friedrich Weißler v KZ tábore Sachsenhausen na následky mučenia, pretože pochádzal zo židovskej rodiny. V roku 2005 mu bola odhalená pamätná tabuľa s nápisom "Opustený svojou cirkvou".

5. 4. 1937 - Vedúci lekár evanjelických opatrovníckych domovov Dr. Rudolf Boekh vyzýva na fyzickú likvidáciu postihnutých.

1937 - Známy teológ, profesor Werner Elert požaduje biologické udržanie čistoty nemeckej krvi ako povinnosti kresťanov. K tomu istému vyzývajú aj cirkevný vodca Otto Dibelius (predseda rady EKD 1949-1961) a Martin Niemöller (prezident evanj. cirkvi v Hessensku-Nassau 1947 - 1966) vo svojej knihe Voláme Nemecko k bohu.

1937 - Ďalšia kniha od vrchného konsistoriálneho radcu, pastora Wilhelma Halfmanna Cirkev a žid.

1938 - po celý rok nariadenia k vylúčeniu židov zo spoločnosti. Napr. zákaz sa znova usadiť ako lekár alebo právnik.

Od 1938 - Židia sa už nesmú stať členmi evanj. cirkvi. Tým bol zastavený evanjelický program "Židovskej misie". Naopak v evanjelických cirkvách sa začalo s vylučovaním pokrstených židov zo spoločenstva.

Február 1938 - Ku každej objednávke alebo dodaciemu listu musí byť priložená tlačivo.

a) Zákazka je pridelená len za predpokladu, že dodávateľská firma je čisto árijská.

b) Ubezpečujem, že firma, ktorú zastupujem je árijská.

18. 5. 1938 - Všetci evanj. farári musia zložiť prísahu vernosti Adolfovi Hitlerovi, nahrádza sa tým prísaha vernosti Kristovi.

1938 - Farár Karl Steinbauer odmietol prísahu vernosti Hitlerovi, dokonca protestoval proti odsunu pokrstených židov. Za trest mal zákaz kázania a na pár mesiacov sa dostal do KZ-tábora. Po opustení tábora šiel na východný front, kde sa preslávil usmrtením veľa Rusov. Bol vyznamenaný železným krížom I. a II. triedy. Po vojne obhajoval pred súdom nacistických farárov.

17.6.1938 - Štyria farári vypracovali kajúcnu modlitbu pre Wehrmacht, aby ich odradila od vojnových dobrodružstiev. Farári boli prepustení.

25. 7. 1938 - Nemci už nesmú k židovským doktorom.

31. 7. 1938 - Židovské testamenty, ktoré nemajú "zdravé národné cítenie", smú byť vyhlásené za neplatné.

5. 10. 1938 - Židovské pasy sú označené "J".

Október 1938 - Označenie židovských obchodov - každý výklad musí byť popísaný nadpisom "Židovský obchod".

8./9./10. 11. 1938 - Ríšska noc pogromu - horia synagógy.

Tak ako to vyžadoval Luther vo svojom spise O židoch a ich klamstvách - je treba zapaľovať synagógy a školy, na slávu nášmu Pánovi a kresťanstvu. aby boh videl, že sme kresťania..."

Masové zatýkanie židov a ich deportácia do koncentračných táborov. Panika. Židovské obyvateľstvo bolo odsúdené k pokute 1 miliardy mariek.

Táto udalosť v cirkevnej tlači bola prevažne zamlčaná. Protestovali len ojedinelí farári a to prinajmenšom návrhom ordonančnej modlitby za svojich bratov. Veľa cirkevných vodcov uvítalo dianie v krištáľovej noci a zostrenie prenasledovania židov, prípadne reagovali nadšene.

V deň Lutherových narodenín (10. 11.) horeli synagógy. Krajinský evanj. biskup v tom videl korunováciu Bohom požehnaného boja.

Od novembra 1938 - ďalšie masové deportácie do KZ.

28. 11. 1938 - Lokálne úrady boli splnomocnené, zakázať židom v určité dni vychádzať na ulicu.

3. 12. 1938 - Násilná arizácia židovského majetku. Židia boli nútený predať za smiešne sumy domy a pozemky. Naopak bolo zakázané, židom predávať majetok.

12. 12. 1938 - Farár Grüber, ktorý sa nasadzoval za pokrstených židov podal obšírnu správu biskupom na cirkevnom dni v Berlíne o pomerov v KZ- táboroch. Odpoveďou mu bolo, že musia prejsť k ďalšiemu bodu denného programu a slušne ho vypoklonkovali von.

28. 12. 1938 - Židia sa musia koncentrovať v k tomu určených domoch.

Jar 1939 - Evanjelický teológ Dietrich Bonhoeffer píše vo svojom liste anglickému biskupovi George Bellovi, že neprotestoval proti tomu, že bolo čoraz viac mužov povolávaných do vojenskej služby, lebo by tým privodil svojim bratom obrovskú škodu. Bonhoeffer pracuje od r. 1940 v nemeckej tajnej službe a je aktívny na vojenskom prevrate proti Hitlerovi. 1943 je kvôli tomu zatknutý a v r. 1945 popravený.

Marec 1939 - 'Teraz milujem Nemecko ešte viac.'

(Papež Pius XII, po obsadení Československa nemeckými jednotkami)

22. 4. 1939 - časopis Mladá cirkev adresuje svoju oddanosť A. Hitlerovi k príležitosti jeho 50 narodenín a prosia boha, aby požehnal vodcovi.

6. 5. 1939 - 11 krajinských evanjelických cirkví zakladá pri Eisenachu Inštitút na výskum a odstránenie židovského vplyvu na cirkevný život.

Od 1. 9. 1939 - Vojna s Poľskom začala. Svedkovia Jehovovi odmietajú vojenskú službu, lebo je to v rozpore s božím prikázaním "Nezabiješ". Začína sa s ich popravami v KZ-táboroch.

Od Septembra 1939 - Nadšenie vojnou v cirkvi vyznávačov. Kritika cirkevnej politiky nacistov prudko poľavuje.

September 1939 - Židom je zakázané vlastníctvo rozhlasových prijímačov.

21. 9. 1939 - Židia smú bývať len židovských štvrtiach.

29. 9. 1939 - Nemecká evanjelická cirkevná kancelária posiela krajinským cirkvám vyjadrenie k dožinkám. Aby sa ďakovalo bohu za bohatú úrodu na poli a brázdach a za "o nič menej bohatú úrodu" na poľských bojiskách. Ďakujme bohu, že dal našim zbraniam rýchle víťazstvo."

Nadšenie vládne aj v rímsko-katolíckej cirkvi. Do vojny ženie vojakov Clemens August kardinál von Galen, od 9. 10. 2005 vyhlásený za blahoslaveného. Vojnu vyhlasuje za novú križiacku výpravu.

30. 12. 1939 - Židom je zakázané používať reštauračné vozne vo vlakoch.

1939 - Evanjelický teológ Dr. Hans Lauerer, rektor evanjelicko-lutheránskych zariadení pre postihnutých v Neuendettelsau, dáva teologické povolenie v súlade s Lutherovým učením k masovým popravám postihnutých.

Už katolícky teológ Joseph Mayer v roku 1927 píše, že sociálne neprispôsobivých je nutné a prospešné usmrtiť, aby bolo zachránené spoločenské blaho.

Január 1940 - Začína sa ničenie menejcenných životov splynovaním.

Celý rok 1940 - Chválospevy špičiek cirkevnej hierarchie na vodcu a nemecké úspechy vo vojne.

Od roku 1940 - Deportácie židov na východ do get.

Od Júla 1940 - Selekcia a preloženie postihnutých z opatrovateľských cirkevných domovov do domovov v Neuendettelsau v Bavorsku. Len z tohto domova môžu byť postihnutí braní na usmrtenie. Presun postihnutých z celej krajiny trvá do začiatku roku 1941. Biskup Meiser je informovaný a mlčí.

19. 7. 1940 - Krajinský biskup Theophil Wurm protestuje v liste ríšskemu ministerstvu vnútra proti zabíjaniu postihnutých. Opatrný protest Wurma nemal účinok. V Betheli Westfálsku sa však postihnutí nepopravovali, pretože tamojší vedúci Bodelschwingh proti tomuto zámeru protestoval silnejšie.

Júl 1940 - Židia už nesmú používať telefón.

24. 12. 1940 - Židia musia platiť "sociálne vyrovnanie" členom NSDAP ako náhradu za členské stranícke príspevky, ktoré musia nacisti platiť.

Apríl 1941 - Potraviny, ktoré boli židom poslané zo zahraničia im bolo stiahnuté z prídelov.

22. 6. 1941 - Vpád nemeckých Vojsk do Sovietskeho zväzu.

Leto 1941 - Začiatok spojeneckých náletov na Nemecko.

Júl 1941 - Okamžité masové popravy zatknutých židov zastrelením.

1. 9. 1941 - Zavedenie nosenia Dávidovej hviezdy od 6 roku života na verejnosti. Bez policajného povolenia nesmú opustiť bydlisko.

September 1941 - Evanjelické krajinské cirkvi, odvolávajúce sa na Luthera žiadajú najprísnejšie opatrenia proti židom, ako rodeným nepriateľom sveta a ríše.

Od Októbra 1941 - Transporty nemeckých židov do vyhladzovacích táborov, masové splynovanie.

5. 12. 1941 - Nasadenie plynových vozov, pri ktorých sú výfukové plyny vedené do vnútra vozu, kým nie sú všetci pasažieri autobusu mŕtvi.

22. 12. 1941 - Cirkevná kancelária nemeckej evanjelickej cirkvi žiada od všetkých evanjelických cirkví, pokiaľ tak ešte neučinili, vylúčenie židov a tým aj zákaz pre židov, stať sa alebo ostať evanjelikmi.

Január 1942 - Židia musia odovzdať kožušiny a vlnené oblečenie nemeckým úradom.

20. 1. 1942 - Konferencia pri Wannsee. Masové vraždenie židov sa nanovo prejednáva a koordinuje. Vyhladzovanie je v plnom prúde.

6. 2. 1942 - Krajinský biskup Theophil Wurm protestuje na nemeckú cirkevnú kanceláriu v Berlíne, proti vylučovaniu veriacich židovského pôvodu z cirkvi.

12. 3. 1942 - Würrttenbergský krajinský biskup Theophil Wurm vykladá nacistickému ríšskemu ministrovi pre cirkev, prečo cirkev stále mlčí k vyvražďovaniu židovského národa.

Máj 1942 - Židom je zakázané držať psy, mačky alebo vtáky ako domáce zvieratá.

Jún 1942 - Začiatok masového splynovania židov v Osvienčime.

1942 - 1943 - Evanjelický pastor Ernst Biberstein nariaďuje ako šéf Jednotiek nasadenia 6 v Rostove zavraždenie 2.000 - 3.000 ľudí, väčšinou židov.

(Po Norimberskom procese a odpykanom treste bol v roku 1957 znovu prijatý do cirkevnej služby.)

Jeseň 1942 - Nemecký Wehrmacht prenikne až ku Stalingradu.

Február 1943 - Nemecké vojská kapitulujú pri Stalingrade.

Veľká noc 1943 - Skupina evanjelických členov cirkvi píšu biskupovi Meiserovi, že už nemôžu naďalej mlčať k prenasledovaniu židov v Nemecku. Biskup ale mlčí.

16. 7. 1943 - Krajinský biskup Wurm sa chce zasadiť aspoň pre tzv. privilegovaných neárijcov, to sú evanjelickí alebo katolícki židia a píše list Hitlerovi.

K tomuto času sú už ale vyhladzovacie tábory Belzec, Sobibor a Treblinka zrovnané takmer so zemou. Vraždenie je tam už dokonané.

Heinz Brunotte z evanjelickej cirkevnej kancelárie píše: "So zavlečením posledných nemeckých židov do vyhladzovacích táborov vyhasol aj problém cirkevnej starostlivosti o evanjelických neárijcov."

20. 7. 1943 - Hanoverský krajinský biskup August Marahrens požaduje nepodmienenú odovzdanosť vojne bez sentimentu.

17. 10. 1943 - Cirkevná synoda - "Boh dal nám ľuďom úlohu, vrahov, porušovateľov jeho prikázaní, zabiť. Nasadil k tomuto účelu vrchnosť ako služobníčku spravodlivosti...

20. 12. 1943 - Evanjelický krajinský biskup Wurm sa rozhodol prelomiť svoje mlčanie a píše ríšskemu ministrovi Lammersovi: "...že my kresťania vnímame túto politiku vyhladenia židovstva ako ťažkú a pre nemecký národ osudovú neprávosť... Náš národ vníma viacnásobne utrpenie, ktoré musí znášať nepriateľskými leteckými náletmi ako odplatu za to, čo sa učinilo židom." Tieto slová biskup zjavne verejne už neopakoval. Ostalo pri ojedinelom prípade.

1. 1. 1944 - Neskorší biskup, vtedy prezident thuerinskej evanjelickej cirkvi Hugo Roenck: "Po celé stáročia nás napomína odkaz Martina Luthera. Aké báječné časy sú teraz, že národ môže skôr získať nebo prelievaním krvi, lebo inokedy to bolo len modlením... Heil Hitler."

(Zomrel v r. 1990 a po vojne vykonával post farára.)

20. 7. 1944 - Nevydarený atentát na Hitlera.

23. 7. 1944 - Hugo Roenck prirovnáva Hitlera k Lutherovi.

August 1944 - Krajinský cirkevný radca posiela antisemitskú prednášku profesora teológie Gerharda Kittela ako "pomoc k výkonu povolania" všetkým evanjelickým farárom.

15./16. 4. 1945 - Angličania oslobodzujú koncentračný tábor Bergen - Belsen. Britský vojenský rabín o svojom zážitku: Keď sme šli ďalej stretli sme to, čo sa zdalo byť a nazývame to "tí čo prežili holokaust" - tackajúca sa masa tmavej kože a kostí, držiaca pokope len chlpatými handrami. "Ó môj bože, idú mŕtvi", skríkol som nahlas, ale už som nespoznal môj hlas. "Oni nie sú mŕtvi", povedalo dievča. "Ale čoskoro budú."

(Napriek starostlivosti zomrelo len v Bergen-Belsen v nasledujúcich mesiacoch 13 000 obyvateľov tábora, ktorí najskôr prežili koniec vojny, na následky väzenia.)

Máj 1945 - Z neznalosti postoja evanjelickej cirkvi v posledných rokoch prosili Američania v začiatkoch vyšetrovania stále znova evanjelickú cirkev o pomoc a pýtali sa farárov o radu. Toto cirkev využila, aby na jednej strane zdôvodnila zločiny príslušníkov cirkvi a dotyční boli prepustení a na druhej strane, aby boli odsúdení nepriatelia cirkvi vojenskou vládou.

(Cieľom tohoto článku nebolo vymenovať všetkých čestných nemeckých veriacich a ateistov, ktorí položili svoj život v boji za pravdu a spravodlivosť. Má to byť len ukážka "ducha doby" nacizmu. Autor čerpal z cirkevných dokumentov.)

Zoznam použitej literatúry:

Thierfelder, Juden-Christen-Deutsche; Band 1, Calwer Taschenbuchverlag, Stuttgart 1990

Nach Brigitte Hamann, Hitlers Wien, Lehrjahre eines Diktators, München 1996, Taschenbuchausgabe 1998 Friedrich Wilhelm Auer Das jüdische Problem

Das Hannoversche Sonntagsblatt

Hans Meiser - Die evangelische Gemeinde und die Judenfrage E vangelische s Wochenblatt Licht und Leben D as d eutsche Pfarrerblatt

Der Stürmer

Das Evangelische Sonntagsblatt

Barbara Beuys, Und wenn die Welt voll Teufel wär, Reinbek 1982

Allgemeine Evangelisch-Lutherische Kirchenzeitung

H. Müller, Katholische Kirche und Nationalsozialismus, dtv 1965

Friedrich Heer, Gottes erste Liebe, Berlin 1981

Helmut Kober, Wege ohne Dogma, Nr. 3, 1998

Akten Deutscher Bischöfe über die Lage der Kirche 1933-1945

Amtsblatt für die Evangelisch-Lutherische Kirche

Karlheinz Deschner, Ein Jahrhundert Heilsgeschichte, Köln 1982

Ev. Zentralarchiv

Heinz Zahrnt, Die Sache mit Gott, dtv-Ausgabe, München 1972 Ernst Klee Die SA Jesu Christi

Müller / Siemen, Warum sie sterben mussten, Neustadt a. d. Aisch 1991

Amtsblatt der Evang.-Luth. Landeskirche

Walter Künneth, Antwort auf den Mythus, Berlin 1935

Friedrich Heer, Der Glaube des Adolf Hitler, Anatomie einer politischen Religiosität, München, Esslingen 1968

Eberhard Bethge, Bonhoeffer, Rowohlts Monographien, Reinbek 1976

Süddeutsche Zeitung

Landesbischof Martin Sasse, Martin Luther über die Juden - Weg mit ihnen! Freiburg 1938

Der Spiegel, 13.12.1947

Denzler/Fabricius, Christen und Nationalsozialisten, Frankfurt/M. 1993

Thüringer Kirchenblatt

Das Evangelische Deutschland, 30.7.1944

Königseder / Wetzel, Lebensmut im Wartesaal, Frankfurt 1994

Ivan Bella

Ivan Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  3x

SZČO Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu