reklama

Zasial som ja žitko, nebudem ho žať...

Existuje veľa článkov a diskusií o novo pripravovanom zákone o pôde. No nenarazil som ani na jeden, ktorý by sa zaoberal tým, aký to bude mať, či vlastne už má, dopad na život na vidieku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Ivan Bella)

Začalo sa to asi pred 3 mesiacmi. Stál som na zástavke autobusu, keď pristúpil ku mne miestny psychopat, ktorého inak neberie nikto z dediny vážne a zavalil ma spŕškou obvinení o tom, ako zle hospodárim zo svojim majetkom. Nezakladali sa na pravde a pokiaľ takéto niečo počujete z úst človeka, ktorý je nemajetný, pretože už stihol rozpredať a prepiť všetko čo vlastnil, beriete to ako prejav psychicky narušenej osobnosti, ktorej chýba súdnosť. Keď som sa ho spýtal o čo mu ide, dočkal som sa ďalšieho verbálneho ataku, vraj ako to, že nechodím do krčmy a neviem čo sa deje. Či mi nestačí to, aká škoda sa mi doteraz na pozemku napáchala a aby som sa nedivil, že môže byť aj horšie. Však ešte stále som nebol vypálený a nakoniec, že som ešte mladý a bola by škoda, keby som si dlhšie nepožil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snažil som sa pôsobiť milo, aby som sa od miestneho idiota, ktorý už síce sedel za násilné trestné činy, no má snáď problém si bez cudzej pomoci uviazať šnúrky od topánok, dozvedel viac. Bolo mi jasné, že jeho slová nemohli byť z jeho hlavy. Nepodarilo sa mi však zistiť viac, len to, že sa všetko včas dozviem. Možno už o tri štyri mesiace dostanem ponuku na odkúpenie pôdy, ktorá sa neodmieta. A škoda, ktorá mi na pozemku vzniká, má iba jediný cieľ - ma odradiť, znechutiť, aby som bol ochotný pozemok predať. Však čo s ním, keď z neho nemáte žiadny osoh, iba starosti.

Pár mesiacov ubehlo a už viem aj ja to, čo vedeli v dedinskej krčme ešte v zime. Pomaly to začína do seba zapadať. Aby sa obchod uskutočnil, treba na to dve strany. Jednu, ktorá chce niečo kúpiť a druhú, ktorá je ochotná niečo predať. Po tom incidente som uvažoval, prečo by to mal byť práve môj pozemok, o ktorý je taký záujem. (Údajne mám čakať ponuku až od 4-5 záujemcov.) Však pôdy je všade naokolo dostatok a je nepravdepodobné, že by práve pod mojou parcelou bola ropa. Vtedy som nenachádzal v tom logiku. Teraz ju však už má.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je veľa pozemkov k odkúpeniu

Stačí sa len pozrieť do katastrálnej mapy a listy vlastníctva a rázom pochopíte že s odkúpením pôdy to nie je také jednoduché. Pozemkov, kde je jeden alebo dvaja vlastníci je ako šafranu. Pokiaľ je však vlastníkov viac, museli by všetci súhlasiť s odpredajom pôdy, čo sa stáva len zriedka. Často je to tak, že spoluvlastníci, hoc sú v príbuzenskom pomere sa ani osobne nepoznajú. Majú bydliská v iných končinách republiky a niekedy aj v iných štátoch. Niektorí sú i v pokročilom veku a niektorí, ako to už býva, aj umierajú a po dobu, ktorá u nás môže trvať až rok, kým prebehne dedičské konanie, sa s pozemkom nesmie nakladať. Niektoré parcely majú i viac ako 30 spoluvlastníkov. Záujemcu a kúpu takejto parcely by stálo nemalé úsilie a hlavne veľa času, dotiahnuť veci do konca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to, že pôdu v takomto vlastníctve užívajú miestne poľnohospodárske podniky?

Súčasný zákon o prenájme poľnh. pôdy to umožňuje. Zmluvy o nájme sú podľa zákona platné na dobu neurčitú na dobu najmenej 5, najviac 10 rokov. Nepodpísaním novej zmluvy sa nájom automaticky predlžuje o ďalších 5 rokov. Aj súčasný zákon teda obmedzuje vlastnícke práva. (Napr. nasledovná veta v nájomnej zmluve by neobstála v žiadnom právnom štáte, iba na Slovensku. "I nepodpísaním zmluvy vyjadruje nájomca - vlastník pôdy súhlas s jej obsahom." Má právo sa takýto list papiera nazývať vôbec zmluvou?) Uvedomme si, že súčasný stav je len pokračovaním stavu, ktorý vznikal v 50. rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo majú z toho vlastníci pôdy?

Súčasný zákon stanovuje nájomné na užívanie pôdy vo výške najmenej 0,5% z hodnoty pôdy a odvoláva sa na prílohy a tabuľky, podľa ktorých sa hodnota pôdy vypočítava. Je to úradná cena pôdy. Vtip je v tom, že v súčasnosti sú platné 4 právne normy a každá z nich je iná. Jedno však majú spoločné, ceny pôdy vychádzajúce z týchto výpočtov sú v ohromnom nepomere ku skutočnej, trhovej cene pôdy. Niektoré poľnh. podniky napíšu do "zmluvy" veľkoryso až 6% z hodnoty (tej úradnej) pôdy. No je to len číslo, ktoré ešte nemusí nič znamenať a slúži len na to, aby potešilo oko.

Vlastník nemusí dostať nič

Aj toto súčasný zákon umožňuje. Ak poľnh. podnik vykazuje stratu, nemusí vyplácať dividendy. A oni ju skutočne vykazujú, niektoré už desiatky rokov. No pre objektívnosť musím napísať, že nie je tomu všade tak. Existujú aj seriózni a slušní podnikatelia v poľnohospodárstve. Vráťme sa však s súčasnému problému

Prečo je o pôdu taký záujem?

Pôda, hlavne poľnohospodárska je jednou z najlepších investícií. Ak chcete mať dobre uložené peniaze, nedávajte ich do banky, ale kupujte umelecké diela alebo pôdu. Dokonca by som to prirovnal k husičke, ktorá znáša zlaté vajíčka. Tým vajíčkom, nie je myslená len úroda (nezabúdajme, že potravinárstvo je odvetvie, ktorého sa kríza netýka, bez ohľadu na dobu, jesť sa musí), ale aj dotácie na poľnohospodársku pôdu, ktoré vypláca štát. Vo svete je veľa bohatých ľudí, ktorí potrebujú mať peniaze dobre uložené a radi sa stanú majiteľmi pôdy, ak sa ta dá navyše lacno kúpiť a draho predať. No pôdu si cenia i slovenský vlastníci. Pôda vždy bola a bude určitou istotou. Keď do nej investujete čas a prácu, mnohonásobne vám to vráti.

A pomaly sa dostávame k jadru problému

Povedzme, že ste majiteľom husičky, ktorú nemáte v úmysle predať. Však len hlupák by predával husičku, ktorá znáša zlaté vajíčka. Zákon, ktorý bude zanedlho schválený, vám ale ani neprikazuje nič predávať, nechce vám ani nič ukradnúť. A ďalej si predstavte, že máte troch susedov. Jeden je hlúpy ale mocný a síce má husičku, len nie je jeho, má ju len požičanú. Jeho sú len tie zlaté vajíčka, ktoré znáša. No chcel by byť aj majiteľom tej vašej husičky, aby mal viac zlatých vajíčok.

Druhý sused je zase prefíkaný a chamtivý. Ten síce husičku má a aj mu znáša zlaté vajíčka, no pozná cestičku cez temný les, kde namiesto húb rastú okrúhle pečiatky a na každom prameni sedí žaba, až tam do hlavného mesta, kde je veľa bohatých kupcov, ktorý by radi nejakú husičku kúpili. Preto túži mať čo najviac husičiek, aby s nimi mohol obchodovať.

A tretí sused je múdry, poctivý, ale chudobný. Ten síce žiadnu husičku nevlastní, ani nemá požičanú, ale vie, že mu banka na tú husičku požičia peniaze za veľmi výhodných podmienok a 15 ročnou dobou splatnosti. A pretože husička znáša zlaté vajíčka, nimi bude platiť splátky a stále mu ostane dosť vajíčok, pre vlastnú spotrebu.

To sú traja susedia, ktorí by si radi husičku kúpili, ale všetky takéto husičky na okolí majú priveľa majiteľov, ktorí sa nikdy nedohodnú na tom, či husičky predať alebo si ich nechať. Až na tú vašu. Tá má len jedného majiteľa. Vy ju ale predať nechcete.

Zrazu však zistíte, že s husičkou sa niečo deje. Už neznáša zlaté vajíčka, a sem tam je chýba nejaké to pierko. Máte podozrenie že niekto jej tie vajíčka kradne a jej ubližuje. Nemôžete ju ale stále strážiť, pretože ste len jeden a tá hus je taká veľká, že jej nedovidíte z chvosta na zobák. Až po nejakom čase si poviete, že takúto hus, z ktorej nie je žiadny úžitok je najlepšie predať.

A v tom je problém tohto zákona - vy musíte ísť za svojimi susedmi. Ten hlúpy a mocný vám povie, že vaša husička je dobrá len na pekáč a viac vám za ňu nedá len ako je cena mäsa. Ten prefíkaný a chamtivý zase, že aj perie má svoju cenu a ponúkne vám o niečo viac. Nakoniec navštívite toho múdreho a ten vám povie, že vašu husičku už nechce, lebo aj keby bola jeho, stále by jej niekto tie zlaté vajíčka kradol a ubližoval jej a dopadol by rovnako ako vy.

Ako sa stať boháčom

Je to veľmi jednoduché. Tajne prepichnite svojmu susedovi gumu na aute a potom odkúpte jeho luxusný Mercedes za šrotovú cenu. Jaj prepáčte, zabudol som, že sa bavíme o pôde a nie o autách. (Však ktorý somár by mu prikazoval predať auto práve susedovi, ktorý mu prepichol gumu a ešte k tomu za takú cenu?)

Ak nový zákon vstúpi do platnosti až 1. júna, tak tu máme jeden mesiac (od 1.mája do 1.júna), kedy nebudú platiť žiadne obmedzenia, čo sa týka predaja pôdy.

Tí, čo o tom vedeli dopredu, už majú iste pripravený plán, ako túto situáciu využiť.

Takže ak chcete predať svoj pozemok za slušnú cenu, je ešte do 1. júna čas. Ak pozemok aj predať nechcete, pripravte sa na to, že na vás bude vyvíjaný nátlak, aby ste tak učinili. A po 1.juni ho už za slušnú cenu nepredáte.

Tento zákon chráni záujmy lokálnych polo kriminálnych, mocenských skupín, ktoré majú nadštandardné vzťahy i s políciou. Chráni záujmy tých privatizérov, ktorí privatizovali bývajú družstvá a majetky za korunu a ktorým tento ošiaľ z náhleho zbohatnutia ešte nevyšumel z hlavy.

Je to zákon, ktorý spôsobí, že bohatí a mocní sa stanú ešte bohatšími a drobní vlastníci pôdy bezbranní voči ich zlovôli a používa sa pritom rovnaký argument ako za Mečiara, aby bol majetok v slovenských rukách.

Ale on už je v slovenských rukách!

Nie sú snáď ruky drobných vlastníkov pôdy - slovenské? A mozole našich dedov a pradedov, ktorí v potu tváre obrábali pôdu, ktorá je teraz naša, neboli snáď na slovenských rukách?

Popis k obrázku:

"Zdochnutý jeleň na paradajkách" bol len jednou zo "špecialít", s ktorými som sa minulý rok na záhrade stretol

Ivan Bella

Ivan Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  3x

SZČO Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu